Ukrayna Savaşı'nda Türkiye'nin İzlediği Dış Politika

Ukrayna Savaşı'nda Türkiye'nin İzlediği Dış Politika


Türkiye Ukrayna-Rus Savaşı’nda yanlış ve hatalı politika izliyor.
Rusya’da Çarlık Rejimini yıkarak yerine kurulan Bolşeviklerden beri Ruslar Türkiye için bir tehdit olmamıştır. 
Kurtuluş Savaşı’nda Ruslar Kuvay-i Milliye’yi destekleyerek para ve silah yardımında bulundular.
Lozan Antlaşmasında Türkiye’nin bağımsızlığını tanımak istemeyen İngiliz ve diğer Batılı devletlere karşı Rusya; “Lozan Antlaşması”nın kabul edilmemesi durumunda Türkiye ile birlikte savaşa gireceğini bildirmesi üzerine İngilizler Lozan Barış antlaşmasını imzalamışlardır.
 15 Temmuz darbe girişiminde de Rusya Türkiye’yi desteklemiştir. 
Cumhuriyet Tarihi boyunca Ruslarla sınır olduğumuz yerlerden Türkiye’ye yönelik herhangi bir terör örgütü kurarak yönlendirmemiştir. Ruslar; Türk askerlerine zarar verici terör saldırıları yapmamışlardır. Askerlerimizi kalleşçe öldürmemişlerdir.
Ama Batılı devletlerin (Özellikle de ABD, İngiltere ve Fransa) komşuluğunu yaptıkları sınırlarda veya Batılı devletlerin etkisinde olan Irak, Suriye gibi ülkelerden ülkemize yönelik çeşitli terör faaliyetleri sonucunda binlerce askerimiz şehit edilmiştir.
Her şey bu kadar net ve açıkken neden Hala Batılı Devletlerin yanında olan Ukrayna’yı Türkiye destekliyor, anlaşılır gibi değil. 
Benim görüşüme göre Kuzey komşumuz Rusya ve Doğu komşumuz İran ile iyi geçinmeli, Batılı devletlere karşı her iki devletle ittifak yapılmalı. 
Eğer İran ve Rusya devleti yıpranır ve yıkılırsa Türkiye’yi per-perişan durumuna düşürürler. Türkiye’yi Suriye ve Irak’tan daha kötü durumuna düşürürler.
Türkiye Rusya karşısında Ukrayna’ya askeri silah ve dron vermesi büyük yanlışlıktır. Burada yapılan yanlışlık o kadar büyük ki adeta Türkiye kendi ayağına sıkıyor.
Umarım bu yanlış politika terk edilir.
ABD ve Batılı devletler Türkiye’yi yıkmaya, parçalamaya, yıpratmaya yönelik ellerinde kullanabilecekleri tüm kozları kullandılar yeni kozlarını da bir bir sahaya sürüyorlar. 

 Kore Savaşı’nda Kore’ye yardıma giden Türk askerlerini arkadan kalleşçe vuran ABD'li askerlerdir. 
 - Kıbrıs adasındaki Rumları Türkleri katletmeleri için kışkırtan yine Batılı devletlerdir. Kıbrıs savaş’ında direk karşımızda oldular. Savaş sonrası Türkiye'ye karşı yıllarca ambargo uyguladılar.
-Solculuk ve Kominizm adına terör örgütü kuran Batılı devletlerdir.
-PKK, Asala, İşit ve FETÖ gibi politik ve silahlı terör örgütlerini destekleyen ABD, İngiltere ve Fransa gibi devletlerdir.

Her şey dünyanın gözü önünde bu kadar net ve açık seçik olmasına rağmen gerçekleri görmeyip Türkiye’yi yıkmaya yönelik faaliyetlerde  bulunanlar ile aynı tarafta olmak akıl tutulması olarak değerlendirebiliriz.
                           Ali Vedat Akbulak

Google+ WhatsApp