Kara Dut

Kara Dut

Siyah Dutun Faydaları

 1-Kara Dut

 Karadut, kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitaminlerini içeren tadı ile görüntüsü ile harika bir şifalı bitkidir.

     Karadut, sürekli kendini yorgun hisseden ya da en ufak bir fiziksel aktivite yaptığı anda son derece yorgun bitkin düşen kişiler için tam bir enerji deposudur. Günde ufak bir çorba kâsesi kadar karadut tüketen kişinin bütün yorgunluğu, bitkinliği yok olacaktır.

    Karadutun Faydaları:

• Bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesi için, tam bir antioksidan deposu olan karadutun tüketilmesi son derece faydalı olur.

     Başlıca yararları halsizliğe iyi gelmesi, aşırı yorgunluğu gidermesi, antibiyotik etkisi yaparak ağız, boğaz enfeksiyonlarını gidermek amacı ile kullanılması ve gayet sağlıklı bir şekilde iyileştirmesi, kanı temizlemesi ve bununla birlikte anemi hastası olan kişilere tedavi amacı ile kesin tavsiye edilmesi bilinen en iyi özellikleridir.

     Etki şekli güçlü olan antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz kılarak insandaki bağışıklık sistemini onarıyor ve daha dirençli hale getiriyor. Yapısında bulunan flavonoidler kalp dostu olarak görev yapıyor ve kalbi koruyor. Kara dut yaşlanmayı da geciktiriyor. Dinç ve dirençli zinde bir vücudunuz olmasını sağlıyor.

     Kara dut kanın yapısına kolayca karışabilen yapısı sayesinde genelde kanla ilgili hastalıklarda mucizeler çıkarıyor. Kanın basıncını düşürüyor, hepatit tedavilerinde, sindirim sistemi rahatsızlığı çekenlerde, saç dökülmesi, diş çürümesi, mide gastrit gibi pek çok hastalıklara karşı ilaç görevi görmektedir.

       Mali açıdan gayet ucuz fakat sadece yaz mevsiminde bulabileceğimiz bu meyvenin bize sağladığı yararlar göz ardı edilemeyecek niteliktedir. Yazın bolca yenmesi ve tek mevsimde olsa sunduğu nimetlerden faydalanılması tavsiye edilmektedir.

    Kara Dutun Kullanımı:

• Bağırsak kurtlarından kurtulmak için sabahları aç karnınıza bir çay bardağının içine atacağınız karadutları tüketmeniz gün içersinde bağırsak kurtlarını döktüğünüzü görmenizi sağlayacaktır.

• Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin karadut tüketmeleri bağırsaklarının düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlık probleminden kurtulmalarına fayda gösterecektir.

 •  1 litre suyu kaynatıp, karadutun yapraklarını parçalayıp atar ve demlemesinden sonra gargara yaparsanız ağı yaralarından ve diş eti hastalıklarından kurtulabilirsiniz.

Karadutu meyve sıkacağına atın ve bekletmeden çıkan suyu yüzünüze sürün kuruduğu zaman saf su ile yıkayın. Bu size yüzünüzdeki çizgilerin yok olması için resmen doğal botox görevi yapacaktır.

 Kara Dutun Kansere Karşı Bağışıklığı Güçlü Bir Meyve Oluşu:

 Aldığımız besinlerin vücudumuzda yanarak enerjiye dönüşmesi sırasında serbest radikal diye bilinen toksinler açığa çıkar. Bu oksidan özellikli serbest radikallerin önemli bir kısmı bağırsaklar, böbrekler, ter bezleri ve akciğerlerle dışarı atılır. Ancak dışarı atılmayan serbest radikal, hücre zarlarına yapışarak, onların yıpranmasına, yaşlanmasına, hatta DNA’sını bozarak kanserojen bir özellik kazanmasına yol açar. Oksidasyonun artması, bağışıklık sistemine de zarar vererek, vücut direncini zayıf düşürür. Bu zararlı toksinleri dışarı atmak için vücudumuz ilave antioksidan güçlere gereksinim duyar. Doğada sebze ve meyvelerde özellikle karadutta bol miktarda bulunan bazı vitamin ve mineraller, Antosiyanin, flavonoller, bu ilave antioksidan ihtiyacımızın en güçlü yardımcılarıdır. ( Antosiyanin içeren mor renkli besinler çok güçlü antioksidan yani hücre yaşlanmasını önleyici özelliklere sahipler. Sağıklı dokuları ve hücreleri korur böylece kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltırlar.) 

 

2- Ak Dut için tıklayın 

 

Google+ WhatsApp