Kategori : Arşiv

Reşit Efendi İsmiyle Bilinen İngiliz Casus Armınıus Vambery! Milrir?

Reşit Efendi İsmiyle Bilinen İngiliz Casus Armınıus Vambery! Milrir?

II. Abdulhamid Han'ın ta burnun dibine kadar sokulan Casus. II. Abdulhamit'in veli olarak bildiği ve güvendiği Şeyh Reşit Efendi veya Raşit Ağa, gerçekte bir İngiliz ajanıydı. Macar Kökenli Yahudi asıllı Reşit Ağa veya Raşit Efendi olarak bilinen bu şahısın gerçek adı Armenius Vamberiy'di. 1935'yılında anılarının anlatıldığı bir kitap İngiltere'de yayınlandı. Sonra anılarını yayınladığında ajan olduğu anlattı. Türkiye'de ise 1965 yılından sonra Abdulhamit'in danışmanı Reşit Efendi'nin bir İngiliz Ajanı olduğu anlaşılmıştır.

Eskimo

Eskimo

Eskimo, kuzey kutup bölgesinden yaşayan avcılıkla geçinen çekik gözlü insanlar. Bu isim çiğ et yiyen anlamında Kızılderililer tarafından verilmiştir.

Çileklerin Yararı ve Zararı

Çileklerin Yararı ve Zararı

Çileklerdeki mazı toksin ve minarelleri nedeniyle bağışıklığı güçlü kılar. Ama ne yazık ki kırmızı örümcekler üzerinde yuva yapmasın diye tarım ilaçları kullanılması bu derece kıymetli bir besini zararlı hale getirmektedir. İlaçlama yapılan çileklerin üzerindeki tarımsal ilaçlar kolay kolay gitmiyor. Bu da en çok karaciyere ve bağışıklık sistemine zarar vererek bağışıklık sistemini çökertiyor.