Rus Ukrayna Savaşı Gerçeği

Rus Ukrayna Savaşı Gerçeği


132-Belgesel

Ukrayna hem yer altı kaynakları hem de yerüstü kaynakları bakımından oldukça zengin bir ülke. Ukrayna Rusya’dan ayrıldıktan sonra Batı için bir tehdit oluşturmaması için Batılı devletlerin istekleri doğrultusunda silahsızlanmaya gitmesi Ukraynalılar için belki büyük bir hata olmuş gibi gözüke bilir.  Ukrayna'da Zelenski'den önce siyasete gelen önemli devlet adamları çeşitli siyasi komplo ve entrikalarla yönetimde  güvensizlik meydana getirildiği gözlerden kaçmıyor.

Hal böyle olunca yönetime artist veya tiyatrocu komediyen birinin el atması acaba bir tesadüf olabilir mi?

Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaşta Türkiye’nin olumsuz etkilenmemesi mümkün değildir. Zira Türkiye her iki ülke ile yüklü miktarda ticari ilişkileri var. Bu nedenle Türkiye bu savaşta en olumsuz etkilenen ülkelerden biri durumundadır. Yani Türkiye’nin her iki ülke ile oldukça ciddi ticari ilişkileri var. Ukrayna ile Rusya arasında çıkan bu savaşta Türkiye taraf seçmek zorunda kalabilir. Türkiye Ukrayna tarafını seçmesi durumunda Rusya bir sonraki aşamada Montrö Boğazlar sözleşmesini bahane ederek yeniden gündeme getirmesi durumu doğabilir. Rusya bu savaşta tamamen yenilen taraf da olsa Batılı devletler zaten dünden beri Montrö Boğazlar sözleşmesini bozmaya niyetleri var. Böyle bir durumda Türkiye boğazların egemenliği konusunda hırpalanmaya çalışılabilir veya ciddi manada hırpalanabilir. Bu da demek oluyor ki bir anda güzelim ülkemiz Türkiye, NATO ile Rusya arasındaki savaş arenasına dönebilir. Suriye halkının, Irak halkının veya Ukrayna halkının yaşadıklarını biz de yaşayabiliriz. Bundan dolayı Türkiye her iki taraf arasında ya tarafsız kalmalı veya taraf seçmek zorunda kalırsa kanaatimce Rusya'ya biraz daha yakın durmalıdır diye düşünmekteyim.

Ukrayna Lideri gerçekte kim?

Bugünkü Ukrayna Cumhurbaşkanı  Zelenski Yahudi bir aileye mensuptur ve 25 Ocak 1978'de  doğdu. Babası Oleksandr Zelenski'nin işi nedeniyle dört yıl Moğolistan'ın Erdenet şehrinde yaşadı.

Zelenski hukuk eğitimi almış ancak sinema oyunculuğu ve komediyen olmayı seçmiştir. 

Zelenski, 2019 yılında Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması tüm dünyada bir şaşkınlık yarattığı söylense de ben bunun bir tesadüf olduğunu sanmıyorum.  Zelenski,  "Halkın Hizmetkârı" adlı bir filimde oynuyor ve sonra aynı adla kurduğu parti ile ikinci turda seçimlerde kazanarak Cumhurbaşkanı oluyor. Acaba Zelenski'yi destekleyen para babası kim olabilir diye baktığımızda şu sonuca ulaşmaktayız. Zelenski bir Yahudi ailesine mensuptur, yani Yahudi asıllıdır.   Zelenski’nin arkasındaki sponsor  şahsın ise Yahudi asıllı bir oligart oldğu gözlerden kaçmıyor. Zelenski'nin filim şirketi kurması ve daha sonra bu filmde oynaması ardından siyasi parti kurarak yönetime girmesinin asıl sebebi bu. Ukrayna’nın şimdiki Cumhurbaşkanı Zelenski’den önce seçimle iktidara gelen Viktor Yanukoviç Rusya’ya yakınlaşmak istemesi üzerine Rus ajanı olduğu ileri sürülerek probaganda yapılması ve ardından tutuklama emri çıkarılması bir hükümet darbesine neden oldu. Viktor Yanukoviç'i bir darbe ile indirilmesi ABD'nin perde arkasında oynadığı rolün amacına ulaştığını göstergesidir. Görünen o ki Rus-Ukrayna savaşında en kârlı çıkmayı palanlayan güç ABD devleti olacak gibi.

Ukrayna faşistleri Ruslara karşı bir etnik temizliğine girişmesi ve bunun için Ukrayana Hükümeti tarafından gerekli önlemlerin alınmaması

 NATO'yu Ukrayna'ya yerleştirmek istemesi Rusya ile gerilim yaşamasına neden oldu. 

Ayrıca Ukrayna milliyetçileri Çekoslavakya ve Romanya’dan da toprak talep etmeksi durumu ileriye dönük buralarda da büyük karışıklıklar çıkacağı anlamına gelmektedir.  Zelenski; Ukrayna’da NATO’ya üs vermek istemesi Rusya’nın eline hukuki bakımından koz vermesine neden oldu. Bu durum da Rusya ile Ukrayna arasında savaşı kaçınılmaz hale getirdi. 

Yine yaptığımız gözlemlerde Ukrayna'da 20-25 yıl öncesinden faşist bir kuşak oluşturulmaya çalışıldı. Bunların finansmal kaynağı batılı devletler, eğitmenleri ise ABD ile Kanada'nın olduğu görülmektedir. Almanya, İtalya, Fransa'da da faşist kitle timi oluşturulmaya çalışıldığı, bu faşist timleri tamamen Müslümün ve Türk düşmanı olarak yetiştirildiği yine aldığımız duyumlar arasında yer almaktadır.

Almanya'nın içinde karışıklık yaratmaya çalışan faşist timlerine zamanında müdahale edilerek ani bir baskınla hepsi dağıtıldı. Ama Fransa ve İtalya için böyle bir tehlike hala devam ediyor. Umarım Ukrayna halkı ve Avrupa halkları kendileri için hazırlanan böylesi bir tuzağı zamanında fark edip gerekli önlemleri alır. Eğer böyle bir önlemi almazlarsa çok yakında Ukrayna'daki karışıklıklar diğer Avrupa ülkelerine de sıçrayabilir. Bir anda Avrupa ülkeleri karışabilir. 

Peki bunu ABD, İngiltere ve Kanada neden böyle yaptığı sorusu akla gelebilir. NATO'yu güçlendirmek ve tek güç olmak için bunu yapıyor. Bunun için büyük Şeytan ABD bir III. Dünya Savaşı çıkarmaya niyetlenmiştir. Çıkabilecek bir 3. Dünya Savaşı'nda rakip gördüğü bütün ülkeleri birer birer yok etmek isteyen bir ABD devleti var.

İşin garip olan yanı ise Ukrayna’daki aşrı milliyetçilerin yani faşistlerin; Yahudilere karşı tepkili kimselerden oluşmasına rağmen, Yahudi bir aileye mensup Zelenski’ye tepkisiz kalmalarıdır.  İşte bu durum işin asıl garip ve tuhaf olan yanıdır.

Ukrayna’da aşrı milliyetçiler Kanadalı askeri uzmanlar tarafından eğitildiği aldığımız güçlü duyumlardır. 

Ukrayna Ordusu’nun kullandıkları silahlar ise İsrail markası silahlardır.

Rus dışişleri bakanı Sergey Viktoroviç Lavrov: "Sabrımızın sonuna geldik, NATO Rus bölgesindeki topraklarda genişlemeyeceklerine dair yazılı metin vermesini" istemesine rağmen, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski bunu ciddiye almayarak Batılı dostlarına güvenmesi ciddi bir hata oldu.  

Ruslar genellikle dış politikalarında sabırlı yani itidalli ve ölçülü bir dış politika yürütmeye çalışmaları Rusları başarıya götüren bir durumdur.

Ruslar hesaplamalarını ve planlarını yapar uyarılarında ciddidir. Uyarılarında hiç şakaları yok.  Zelenski, siyasi politikada oynadığı bu gelişmeleri; bir film rolündeki gibi her şeyin istediği şekilde seyredeceğini sanması onun için büyük bir yanılgı oldu. 

Ruslar savaşa başladığında da çok sert ve acımasızdır. Rusya’nın hedefi neyse sonunda ora ulaşıyor.

 Rusya kendi periferisi alanlarında başkasının at koşturmasına izin vermek istemiyor.

Aslında ABD Rusya’yı savaşın içine çekerek yıpratmak ve gücünü iyice zayıflatmak istiyor. Bu nedenle Ukrayna ile çıkabilecek savaşta NATO  direk Rusya ile sıcak savaşa girmez, bunun yerine Ukrayna’yı destekleyerek Rusya’yı yıpratma yoluna gideceklerdir.

ABD Türkiye’yi kendi tarafına çekmek için

-1. Doğu Akdeniz’de doğal gazın işletilmesinde Yunanistan’ın yanında durmadı ve doğalgaz sondaj çalışmaları da 2023’e kadar durduruldu.
-2. Halk Bank davası ABD’de askıya alında
-3, Türkiye ile Rusya’nın arasını açamaya yönelik politikalar üretebilirler. Bu bakımdan Türkiye çok dengeli bir dış politika yürütmelidir diye düşünmekteyim.

 

 

Google+ WhatsApp