Şaban Ayı ve Önemi

Şaban Ayı ve Önemi


İslam alemi için önemli aylar olan üç aylar Recep ayı ile başladı ve Şaban ayı ile devam edecek. Ardından ise mübarek Ramazan ayı başlayacak.
Mübarek üç ayların içerisindeki ikinci ay ve aynı zamanda Ramazan'ın habercisi olan Şaban ayının dinimizde ayrı bir değeri ve önemi vardır. Bu aylar içerisinde dört adet Kandil gecesi bulunmaktadır. Bu da bize bu ayların önemini anlatmaktadır. Bu ayların ikincisi mübarek Şaban ayıdır. Müslümanlar için en kârlı ve kazanç dolu fırsat ayı olarak ifade edilen Şaban ayında yapılacak ibadetler büyük önem taşıyor. Çeşitli ibadetlerle idrak edilecek olan Şaban ayında, Müslümanlar için diğer aylara göre bol bol sevap kazanma kapıları ardına kadar açılır. 
Kelime olarak arapça'da “dağılmak, gruplara ayrılmak” anlamındaki şa‘b kökünden türeyen şa‘bân kamerî yılın recebden sonra, ramazandan önce gelen sekizinci ayının adıdır ve dinî gelenekte önemli bir yeri olan üç ayların ikincisidir. 
Şaban ayını önemli yapan özelliklerden biri, "üç aylar"ın ikincisi olmasıdır. Bilindiği gibi, üç ayların ilki Receb, üçüncüsü de Ramazandır. Diyanetin sitesinde yer alan bilgilere göre Şaban ayının önemli bir hususiyeti de, "Beraat gecesi"nin bu ayın on beşinci gecesine tesadüf etmesidir. Beraat gecesi, meleklerin inmesi, duaların kabul olunması, duaların geri çevrilmemesi gibi birçok fazilete sahip olduğu için, bulunduğu ayı da değerli kılmıştır. Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadislerinde; “Şaban ayının yarısı (Beraat gecesi) gelince; gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Şüphesiz ki Allah Benden af dileyen yok mu? Onu affedeyim! Rızık isteyen yok mu? Rızık vereyim! Şifa dileyen yok mu? Şifa vereyim!” buyurdu.

Şaban Ayının Duası: Allahım! Levh-i Mahfuz senin katındadır. Eğer ismim iyilerin defterinde ise, orada sabit kıl, kötülerin defterinde ise iyiler, salihler defterine yaz. Kalpleri iyiden kötüye, kötüden iyiye çeviren ancak sensin. Kalbimi dininde sabit kıl; gecenin hürmetine bizi berat edenlerden eyle!

Şaban ayı; Ay takviminin sekizinci ayı, üç ayların ikincisidir.

.Şaban ayı şerefli bir aydır.  

Bu ayda Allah rızıkları artırır.

Bu ayda cennet Ramazan Ayı’na hazırlık için süslendirilir.

Günahlar affedilir.

Allah bu ayda oruç tutanlar için övünür ve bu övüncünü meleklerle paylaşır. 

Yüce Allah'ın yaratıkları içinden seçtikleri vardır. 

İnsanların içinden seçtikleri vardır.

Meleklerin içinden seçtikleri vardır,

Zamanın içinden seçtikleri vardır.

Seçtiklerinin içinden de seçilmişler vardır.

Yüce Allah yaratıkların içinden İnsanı seçmiş, Meleklerin içinden dört büyük meleği seçmiştir. Dört büyük meleğin  içinden de Ruhu’l Küddüsü seçmiştir. Zamanın içinden seçtikleri vardır. Haftanın günlerinden Cumayı, ayların içinden ise Recep, Şaban ve Ramazan ayını seçmiştir. Günün vakit saatlerinin içinden seçtikleri vardır. Namaz saati vakitleri diyer vakitlere göre daha üstündür. İnsanların içinden peygamberleri seçmiştir. Peygamberlerinin içinden de Hz. Muhammed (s..)’i seçmiştir.

Evlerden de seçtiği bir ev vardır, o da Kâbe’dir. Yüce Allah bir ayette; “Kâbe benim evimdir.” Buyurmaktadır. Bu evde kılınan bir vakit namaz yüz bin’e eşittir. İnsan hayatında en önemli zaman gençlik çağıdır. Gençlik yılları insan için bir fırsattır. Bir yıl içindeki Recep, Şaban ve Ramazan ayı altın çağıdır, nur çağıdır. Bu ay insan için bir fırsattır. Bu aylarda edilebilecek en önemli dua; "Allah’ım bana uzun ömür ver ki, yine Recep, Şaban ve Ramazan Aylarında  sunulan fırsata ulaşayım.”  olmalıdır.

Yüce Allah bu seçtiklerine bir fazilet vermiştir. Sevgili peygamberimiz Şaban Ayı’nın hilalini gördüğünde;

-Ben Allah’ın Resulu’yum, bu ay benim ayımdır, bana yardımcı olun. Recep ve Şaban ayını birleştirin ve bu ayda tutulan oruç bütün günahların affedilmesine neden olur.

Yine sevgili Peygamberimiz (sav.) şöyle buyurmaktadır:

"Şaban ayında;

-Her kim 1 gün oruç tutarsa ben kıyamet gününde şefaat edeceğim.

-Her kim 2 gün oruç tutarsa günahları affedilir.

Her kim 3 gün oruç tutarsa,  sıfırdan bir defter tutulur ve bütün günahları affedilir. 

Büyük günahların keffaresi bu iki ayda oruç tutmaktır.

      Bu ayda oruç tutanlar için Kıyamet gününde Yüce Allah bu kulumun tüm günahlarını affedin ve bunu alıp Resulullah’ın huzuruna götürün." nidası duyulur.

Resulullah bu şahsa şu soruyu sorar. “Sen Şaban Ayı’nda oruç mu tuttun?.”

-“Evet” der.  

Hak tala tekrar nida eder, "Kimin o kulum üzerinde bir hakkı  varsa onun hakkını ben vereceğim", der. Hz. Resul-u Ekrem bu şahsın elinden tutarak Sırat Köprüsü’nden  geçirdiğinde bu defa melekler sorar:

-“Kimdir bu?”

-“O, şaban ayında oruç tutanlardandır.” der.

Sonra Resulullah; “Açın cennet kapılarını” der. İşte bu nedenle bu ay altın bir fırsattır. 

Bu ayda; Kur’an tilavet edilebilir.

-Kalpte yanlış duygu (kin, nefret, fesatlık, kıskançlık) varsa bunlardan arındırılmalıdır.

-Allah’a tevekkül edilmelidir.

1- Bütün şabanda okunan zikir:

لَا إِلَهَ إِلَّا الله وَ لَا نَعْبُدُ إِلَّا إِیَّاهُ مُخْلِصِینَ لَهُ الدِّین وَ لَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ

Hz. Resulullah’tan (s.a.v.) şöyle nakledilmiştir: “Kim şaban ayında şu zikri toplamda bin defa okursa, Allah amel defterine bin senenin ibadetinin sevabını yazar; bin yıllık günahını siler ve onu mezarından yüzü dolunay gibi parladığı halde çıkarır ve ismi sıddıkların arasına yazılır; zikir şöyledir:

LÂ İLÂHE İLLALLAHU VE LÂ NA’BUDU İLLÂ İYYAH. MUHLİSÎNE LEHUD-DİN. VE LEV KERİHEL-MUŞRİKUN.

“Allah’tan başka ilah yoktur; biz dini ona halis kılarak ancak ona kulluk-ibadet ederiz; müşrikler istemese-hoşlanmasa bile.”

Google+ WhatsApp