Beraat Gecesinin Anlam ve Önemi

Beraat Gecesinin Anlam ve Önemi


Bismillahirrahmanirrahim

97 -BERAAT GECESİNİN ÖNEMİ !!

Beraat ‘in anlamı! Arınmak, temize çıkmak, İlahi af ve Rahmetine nail olmaktır.

Beraat, bizlere her türlü kötülük ve adaletsizlikten arınmayı ve uzak kalmayı öğretir.

Beraat, kırılan kalpleri onarma, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür.

Mübarek Berat Kandili, Yüce Allah’ın huzurunda yenilenme gecesidir. Ramazan’ı Şerife ayına, günah ve yüklerimizden beraat ederek yani arınarak girme gecesidir.

Merhametin, iyiliğin, umut ve huzurun gecesinde, Cenab-ı Hakk’ın rahmet, bereket, af ve mağfiretinden azami derecede istifade etme günüdür.
Bu gece Kadir gecesinden sonra en Faziletli gecedir, Allah’ın (c.c) Bereket sofrasına kavuşmak isteyen müminler, bu geceyi ibadet ile ihya ederler.

Bu mübarek geceyle ilgili Yüce Allah ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır:

"إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةٍ مُّبَارَكَةٍ إِنَّا كُنَّا مُنذِرِين فِيهَا يُفْرَقُ كُلُّ أَمْرٍ حَكِيم."

“Şüphe yok ki, biz onu mübarek bir gece de indirdik çünkü biz uyarıcıyız. Her hikmetli iş (iyi, kötü, ecel, rızık) o gecede kararlaştırılır.”

(Duhan ayet 3 ve 4)

Ayette geçen mübarek geceden maksat “Beraat” gecesidir. Kuran bu gecede yedinci semadan dünya semasına indirildi. Kadir gecesinde ise Hz. Cebrail (a.s) aracılığıyla ilk ayet Hz. Peygambere “Allah’ın adıyla oku” ile inmeye başladı.

Değerli müminler! Mübarek, feyizli ve bereketli bir zaman dilimi olan üç ayları heyecanla geçirirken, manevi anlamda hasat mevsimi olan Ramazan ayına da yaklaşmış bulunuyoruz.

Ramazan ayının müjdecisi olan “Beraat gecesini” her yıl Şaban ayının 14 ünü 15 ine bağlayan gece de kutlamaktayız.

Günah ve cezadan kurtulmak ve arınmak gibi anlamlara gelen beraat, Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade etmektedir.

Beraat gecesi, Müslümanların, Allaha sığınarak günahlardan arınma ve bereketlere erişme fırsatını yakalayabilecekleri gecelerden birisidir.

Bu tür gün ve geceler, dini ve toplumsal hayatımızda ilahi af, mağfiret ve rahmet temennilerinin zirveye ulaşması, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının da yoğun biçimde yaşanması gereken anlardır.

Şaban’ın on beşinci Gecesinin ibadetle geçirilerek ihya edilmesine dair, Resülullah Efendimiz (s.a.a) ve Ehlibeyt imamlarından (a.s) şöyle bir hadis nakledilmiştir:

“Hz. Cebrail (a.s) Şaban’ın on beşinci gecesi Hz. Resülullah’ı uykudan uyandırdı ve ona bu geceyi Namaz, Kuran kıraati, dua ve istiğfarla geçirmesini tavsiye etti.” (1)

Peygamberimizin torunu İmam Sadıktan (a.s) bu gecenin fazileti hakkında sorulduğunda şöyle buyurmuştur:

“Bu gece, Kadir gecesinden sonra, en faziletli gecedir. Bu gece de Allah (c.c) kullarına kendi fazlından lütfeder ve rahmetiyle onları bağışlar.

O halde bu gecede Allah’a yakınlaşmaya çalışın. Zira Allah-u Teale Kendi mukaddes zatına ant içmiştir ki, bu gecede günah olan şeyleri isteyen hariç olmak üzere, kendisine yalvaran hiçbir kimseyi eli boş geri çevirmeyecektir. Allah, Kadir gecesini Hz. Peygamber (s.a.a) için kararlaştırdığı gibi, bu geceyi de (Şaban’ın on beşinci gecesini) biz Ehlibeyt için kararlaştırmıştır. Allah’a dua edin ve O’nu medh’u sena etmeye çalışın.”

Bu gece hakkında Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

 “Şaban’ın 15'inci gecesi olduğu vakit ibadet için kalkınız, gündüzünde oruç tutunuz. Zira Allah-ü teale güneşin batışı ile beraber dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve şöyle buyurur

“Bir mağfiret dileyen yok mu onu bağışlayayım! Bir rızık isteyen yok mu ona rızık vereyim! Bir dertli yok mu ona afiyet ve huzur vereyim! Bu davet tan yeri ağarıncaya kadar devam eder ve bu gece amel defteri yazılır.” (2)

Yine, Resulüllah (s.a.v) Beraat gecesi hakkında şöyle buyurdular:

“Bu yıl içinde doğacak her çocuk ve bu yıl içinde öleceklerin isimleri bu gece deftere yazılır. Ayrıca bu gece herkesin rızkı pay edilir ve amelleri Allaha (c.c) arz olunur.” (3)

Beraat gecesinin en büyük bereketlerinden biri de, İmamı zaman, Hz. Mehdi’nin (a.s) bu gecenin seher vakti, Hicret’in 255. Yılında Samerra’da (Irak) dünyaya gelmesidir. Buda, bu gecenin şeref ve faziletini daha da arttırmıştır. (4)

Bu tür manevi geceler, kulluk bilinciyle kendimizle hesaplaştığımız, hayatımıza yüce Allah’ın rızası doğrultusunda yön vermeye karar verdiğimiz fırsat geceleridir.

Yüce Rabbim, ümitli olmamız için, Kuranda bizlere şöyle bildirmiştir:

"قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ."

“De ki, Ey kendi nefislerine uyup haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Çünkü Allah (şirk ve küfürlerden başka) bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, bağışlayandır, esirgeyendir.”

(Zumer suresi ayet 53)

Bu geceye yıkanarak başlamak, Namaz, dua ve istiğfarla bitirmek vaciptir. Bu geceyi evlerimizde ve yüreğimizde yaşatıp,  Anne Babamızın hayır dualarını almaya, komşu ve diğer akrabalarımız ile olan insani ilişkilerimizi daha da güçlendirmeye dikkat etmeliyiz. Zira bu davranışımız Allah’ın rızasına ermemize vesile olacağı gibi, aramızdaki kardeşliğin pekişmesine de katkı sağlayacaktır.

Bu gecenin hürmetine salgın hastalıkların ve savaşların sona ermesini ve hepimiz için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan diliyorum.  

Buradan tüm İslam âleminin  Berat Kandili’ni tebrik ediyor; bu anlamlı gecenin aramızdaki gönül bağlarını, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmesini diliyorum ve bu günde bir ümmete hediye edilen BERAAT geceniz kutlu olsan. 

Kaynaklar:

1-Meclisi, Biharu’l-Envar, c. 98, s. 413.

2- İbn Mâce, H. no: 1388

3- Seyyid ibn Tavus, İkbalu’l-Amall, s. 212/ Biharu’l-Envar, c. 98, s. 413/ Munziri, et Tergip ve Terhib, c. 2, s. 73, 741, c. 3, s. 67, 233 ve 307-309

4- Şeyh Mufid, el-İrşad, s. 346; Tusi, Kitabu’l-Gaybet, s. 231./ Seyyid İbn Tavus, İkbalu’l-A’mal, s. 218, 219.

Selam ve dua ile...

Erme

Google+ WhatsApp